Jaki system wybrać na serwer?

Rate this post

Jaki system wybrać na serwer? Oto pytanie przed którym staje każdy Informatyk. Często zadaje je on sam sobie, a często Dyrektor, który wie co w „trawie piszczy”.

Do wyboru mamy jeden z dwóch głównych systemów operacyjnych, które możemy zainstalować na serwerze szkolnym. Są to:

  1. Linux
  2. Windows Server

 

Linux – darmowa alternatywa dla szkół.

Linux jako potężne środowisko, na którym oparte są urzędy, firmy, banki może zagościć także w naszej szkole na naszym serwerze. Trzeba wybrać dystrybucję – można wypełnić formularz tutaj: https://distrochooser.de/ lub poszukać stron z popularnymi dystrybucjami np. tutaj: https://distrowatch.com/

Osobiście używam Ubuntu Server (nie Desktop!).

 

Linux – wybieramy sprzęt.

Przy wyborze serwera warto zwrócić uwagę na jego podzespoły. Ja zawsze kupowałem tzw. „składaki” ponieważ mam wtedy największy wpływ na to, co chcę mieć. Nie jest to oczywiście jakieś zalecenie, żeby to robić – w Twojej szkole może być polityka zakupów komputerów firmowych. O tym także napiszę jakiś artykuł, ale teraz wróćmy do tematu. Jeśli wybraliśmy już dystrybucję należy brać także pod uwagę co producent dystrybucji zaleca, jeśli chodzi o hardware. Zapewne trzeba wziąć pod uwagę główne sprawy:

  • architektura 64bit
  • Procesor i7 (najlepiej 8 rdzeni)
  • Szybkie dyski skompletowane w RAID (np. 5 czyli RAID5, więcej tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_5) – wtedy takie dyski, np. serii Western Digital WD Black o takich danych: Prędkość obrotowa [obr./min.]: 7200, Pamięć podręczna: 128 MB, Pojemność dysku: 4 TB (lub mniejsze), Interfejs: SATA III (6 Gb/s)
  • duży zasilacz – należy zwrócić uwagę na bezawaryjność i wydajność.

Dodatkowo należy zabezpieczyć serwer w proste rzeczy, ale często o nich zapominamy:

  • listwa przeciwprzepięciowa (nie warto oszczędzać!)
  • UPS (długi czas podtrzymania w przypadku braku zasilania)

Zwracaj także uwagę na gwarancję i tam, gdzie można przedłuż gwarancję producenta (są już firmy, które to robią).

Zapewne zwróciłeś uwagę, że mało to nie wyszło? No tak, teraz najgorsza sprawa – trzeba mieć jeszcze (podobny) serwer do celów testowych. I niestety jest jeszcze gorsza – jak przekonać Dyrekcję, żeby kupiła taki serwer?

 

Jak przekonać Dyrekcję do zakupu drogiego serwera?

Musisz przekonywać korzyściami. Jeśli powiesz, że kupując taki serwer będziesz w stanie postawić: serwer stron www, serwer poczty, serwer wymiany plików i to wszystko za darmo to może wezmą Twój argument pod uwagę?

Dyrekcja nie wie, o czym mówisz więc mów nazwami: Moodle dla uczniów, WordPress dla nauczycieli, Strona szkolna na serwerze szkoły, dostęp do danych plików nauczycieli z każdego miejsca w szkole.

Co więcej – Linux nie jest wymagający, możesz zawsze mieć najnowszą wersję swojej dystrybucji. Osobiście mam jeszcze w szkole serwer, który służy mi od 2003 roku i nadal niczego mu nie brakuje do zadań, jakie wykonuje. Nie wiem, czy tak samo jest w przypadku serwerów z platformą Windows Server.

 

Linux – usługi

Sam system jest niczym bez usług na nim zainstalowanych oraz poprawnej ich konfiguracji. Usługi, które będę opisywał w oddzielnym artykule to instalowanie i konfiguracja protokołów i usług sieciowych tj. FTP, SSH, SMTP, DNS, HTTP/HTTPS, POP3/IMAP, MySQL, DHCP, SAMBA, POSTFIX, APACHE.

Możesz udostępniać pliki ze swojego serwera dla nauczycieli w domu czy zainstalować platformę Moodle tak, aby nauczyciele tworzyli kursy dla swoich uczniów. WordPress także może posłużyć nauczycielom do stworzenia stron e-learningowych czy podsumowania projektów. To wszystko za darmo. Kupujesz drogi (jak na pierwszy rzut oka) serwer, ale później już za nic nie płacisz.

 

Windows Server

Z racji tego, że u siebie w szkole używam Linuxa to Windows Server także przydaje mi się m.in. jako serwer:

  • WSUS
  • Konsola administracyjna oprogramowania Kaspersky

 

Jeśli uważasz, że czegoś nie napisałem, coś chcesz dodać od siebie, masz pomysł na następny artykuł, lub masz jakiś problem napisz w komentarzu poniżej lub wypełnij formularz kontaktowy